Adó 1% felajánlás, segítség
DAGANATOS.HU ALAPÍTVÁNYAdószám: 18118236-1-41
Bankszámlaszám:
10300002-10604063-49020012
Telefonszám: +36-30-643-17-60
E-mail cím: daganatos@gmail.com
Székhely:1039 Budapest Hadrianus utca 9.
Postacím: 1039 Budapest, Hadrianus utca 9.
Adó 1 százalék és támogatás
Paypal Támogatás!
Központi idegrendszeri daganatok gyermekkorban
Az agytumorok és a gerincvelő tumorai, melyek a központi idegrendszer daganatai,a leggyakrabban előforduló gyermekkori tumorok, melyek 29 %-át teszik ki a daganatoknak. A központi idegrendszer daganatai gyermekkorban más megoszlást mutatnak - mint felnőttkorban -, elhelyezkedésükben és szövettani típusukban.
Gyermekkori központi idegrendszeri daganatok:
- az agykamrák tumora
- kisagyi tumor
- agytörzsi tumor
- astrocyitoma
- ependymoma, glioma
- medulloblastoma/PNET, stb.
- gerincvelő tumorai
Diagnosztikus feltételek
A betegséget ideggyógyászati, szemészeti, CT- és/vagy MR-vizsgálat, szövettani vizsgálatok eredményeinek ismeretében állapítják meg.
Klinikai kép
A leggyakoribb tünetek, melyek a betegséget jelzik a fejfájás, reggeli hányás, személyiségváltozás, ataxia (a mozgáskoordináció hiánya), ideggyógyászati góctünetek, epilepszia (egész testre kiterjedő görcsös állapot), látásromlás, olthatatlan szomjúságérzés (polydypsia).
Kezelési elvek
A sebészeti beavatkozás az elsődleges kezelési mód. Hatékony kezelési mód, mely bizonyított, a besugárzás. Csak bizonyos idegrendszeri tumoroknál (medulloblastoma, ependymoma, germinoma) eredményes a kemoterápia. Ezeknél atumoroknál kombinált kemoterápiás kezeléssel a daganat megkisebbíthető és alkalmassá tehető műtéti beavatkozásra. Csökkenthető a kockázata a szóródásnak, illetve a kiújulásnak. Feltétlenül indokolt a kemoterápia azoknál a daganatoknál amelyek nem műthetőek vagy csak részben tudják eltávolítani a daganatot.
NEUROBLASTOMA
A rokonszenves idegrendszert alkotó idegszövet kezdetleges, éretlen embrionális sejtjeiből kiinduló, jellegzetesen csecsemő- és gyermekkorban jelentkező daganat. A második leggyakoribb gyermekkori, változatos elhelyezkedésű, magányos tumorféleség. A gyermekkori daganatok 8%-át képezi.
Diagnosztikus feltételek
A betegség kimenetelét és az alkalmazandó kezelést a következők határozzák meg:
- a daganat szövettani típusa és jellegzetességei
- a daganat kiterjedtsége, stádiuma
- a beteg életkora
- a daganatsejtek genetikai jellegzetességei
- a daganat biológiai tulajdonságai
- bizonyos laboratóriumi értékek (pl. tumormarkerek)
Klinikai kép
Rendkívül változatos, sokszínű, nem jellegzetes hasi fájdalom, láz, végtagfájdalmak, hangulatváltozás, feltűnően rossz közérzet kiterjedt betegséget jeleznek. A tumor képalkotó eljárással észlelhető.
Kezelési elvek
A daganat stádiuma, szövettani típusa, a beteg életkora, a tumor eltávolíthatósága, a daganat genetikai tulajdonságai alapján határozzák meg a kezelés stratégiáját. Kombinált módszerekkel történik a betegség kezelése. Sebészi terápia: a cél a daganat teljes eltávolítása.
Ha eleinte ez nem megvalósítható, akkor más típusú kezelés (sugár- és kemoterápia ) után második műtéttel távolítandó el a tumor. Sugárterápia: a neuroblastoma általában sugárérzékeny tumor. A műtét után jól reagál a sugárkezelésre (kemoterápiával együtt) a visszamaradt tumor.
Megkisebbítésére is alkalmazható a nem operálható daganat. Kombinált gyógyszeres kezelés kell a kemoterápia során, legfőképpen akkor, amikor a betegség kiterjedt.